bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

294. Zašto su gnojišta ispod površine uvijek topla?
        Buje

 

Uginula i mikroorganizmima (bakterijama) izmjenjena tvar i prerađena organska tvar naziva se gnojem. Polazne tvari za svježi stajski gnoj su tvrdi i tekući ekskrementi domaćih životinja i stelja koji se prerađeni radom mikroorganizama koriste kao domaće organsko gnojivo. Ekskrementi životinja sastoje se od neprobavljenih dijelova hrane i produkata izmjene tvari.

Stajski se gnoj razgrađuje pod utjecajem bakterija, gljiva i parazita.Svježi stajski gnoj uglavnom se sastoji od celuloze, hemiceluloze, lignina i bjelančevina. Prve dvije tvari čine hranjivi humus stajskog gnoja koji podliježe brzoj razgradnji što dovodi do "biološke vatre" i podizanja temperature u masi gnoja. Termogene bakterije mogu podignuti temperaturu do 73 °C na mjestima s obiljem kisika. Inače termogene bakterije podižu temperaturu do 60 °C, ali dublje u hrpi gnoja temperatura ne prelazi 35 °C.

Drugim riječima, termogene bakterije su aerobne tj.za svoj rad (razgradnju) trebaju kisik.U dublje slojeve gnoja kisik ne može doprijeti pa se stvaraju anaerobni uvjeti te dolazi do anaerobne razgradnje. Stoga tamo ne dolaze termogene bakterije pa su temperature niže.

Literatura:

 

Petra Brbora
Student 4. godine, smjer: profesor biologije
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije