bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

302. Željela bih saznati nešto više o biogenetskom pravilu.

 

Biogenetsko pravilo definirao je njemački biolog Ernst Haeckel krajem XIX stoljeća, a ono glasi: Ontogenija (individualni razvitak) je kratka rekapitulacija (ponavljanje) filogenije (povijesni razvoj čitave skupine).

To bi značilo da zametak u svom razvitku ponavlja oblike kroz koje su prošli njegovi preci odnosno ponavlja evolucijski put svojih predaka. Tako je Haeckel smatrao da ljudski embrio za vrijeme svog razvoja u majčinoj utrobi ima karakteristike ribe, zatim reptila i na kraju samog čovjeka. Te zaključke donio je na temelju proučavanja embrionalnog razvitka raznih životinja (malo niže prikazane su slike njegovih crteža) i u uvjerenju da je Lamarkova pretpostavka o nasljeđivanju stečenih osobina točna. Lamark je smatrao da se osobine koje neka jedinka stekne za svoga života nasljeđuje odnosno prenosi na potomstvo. No, to je opovrgnuto, jer ako se, na primjer, netko istetovira ta promjena neće biti zapisana u njegovim spolnim stanicama pa dijete te osobe neće naslijediti tu tetovažu. Tako je i Haeckel bio u krivu iako ne potpuno. Istina je da je teško razlikovati rane stadije zametka čovjeka od zametka žabe, ribe ili svinje. No, to samo ukazuje na njihovo zajedničko porijeklo, a ne da čovječji embrio prolazi oblike svojih predaka.

Zanimljivo je i to da je Haeckel prikazivao lažne crteže u namjeri da podrži svoju teoriju rekapitulacije. Haeckelovi falsifikati udešeni su tako da pokažu da riblji i čovječji embrio podsjećaju jedan na drugi. Kada je razotkriven, jedina obrana koju je ponudio bila je to da su i drugi evolucionisti počinili slične prekršaje.

Haeckelovi lažni crteži

LITERATURA

LINKOVI

 

Marijana Crnić
Student 4. godine, smjer: profesor biologije
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije