bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

307. Zanima me nešto o polarizacijskom, faznom i fluorescencijskom mikroskopu. Molim vas odgovorite što prije i što detaljnije!

 

Mikroskop je instrument koji daje jako uvećane slike predmeta suviše sitnih da bi se mogli promatrati golim okom. Primjena mikroskopa u različitim granama znanosti i tehnike dovela je do konstrukcije nekoliko specijalnih tipova mikroskopa.

U mineralogiji i kristalografiji upotrebljava se polarizacijski mikroskop za promatranje u polariziranom svijetlu. U tu svrhu upotrebljavaju se obično dvije Nicolove prizme (prema škotskom fizičaru W. Nicolu). Jedna prizma je ispred objektiva, a druga između objektiva i okulara. Prva prizma polarizira svjetlost i naziva se polarizator. Polarizator je uređaj za dobivanje polariziranog svjetla, a zasniva se na činjenici da je reflektirano svjetlo potpuno polarizirano ili na činjenici da se pri dvolomu svjetlo cijepa na dvije zrake polarizirane u međusobno okomitima ravninama. Druga prizma služi za istraživanja interferencijskih pojava u objektu i naziva se analizator. Stoga je analizator ništa drugo nego naprava za ustanovljavanje polarizacije svjetla i njezinih karakteristika. Po konstrukciji analizator dgovara polarizatoru svjetla.

Fluorescentni mikroskop služi u biologiji za promatranje i diferenciranje organizama ili tkiva koja fluoresciraju ako su osvijetljena ultravioletnim zračenjem (npr. za detekciju specifičnih proteina ). Ovaj mikroskop je vrlo sličan običnom svjetlosnom mikroskopu s iznimkom da iluminacijsko svjetlo iz vrlo jakog izvora prolazi kroz dva seta filtera (jedan filtrira svjetlost prije nego dohvati uzorak, a drugi filtrira svjetlost dobivenu od uzorka). Prvi filter propušta samo one valne dužine koje pobude samo pojedine fluorescentne boje, dok drugi filter blokira izlaz tog svjetla i propušta samo one valne dužine emitirane nakon što boja fluorescira.

Mikroskop s faznim kontrastom upotrebljava objektive s faznim pločicama i kondenzatore s prstenastom dijafragmom. Takvim mikroskopom postaju vidljive i najmanje razlike u živim stanicama različitih organizama.

Za detaljnije informacije preporučam knjigu "Molecular biology of the cell" skupine autora: B. Alberts; D. Bray; J. Lewis; M.Raff; K.Roberts; J.D. Watson, USA, 1994.

 

Ivana Đermanović
Student 4. godine, smjer: profesor biologije i kemije
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije