bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

329. Molim vas napišite mi nešto više o bakterijama Enterobacter klebsiella i Escherichia coli, kako one mogu dospjeti u hranu i kakve posljedice mogu izazvati kod čovjeka.

 

Escherichia coli i Enterobacter klebsiella su bakterije koje pripadaju porodici Enterobacteriaceae. Svrstavamo ih u takozvane koliformne bakterije.Negativno se boje po Gramu. Oportuni su patogeni što znači da postaju škodljive kad im se za to ukaže prilika te su odgovorni za širok spektar infekcija. E.coli je jako raširena i uobičajna bakterija te se više od svih ostalih bakterija upotrebljava za pokuse u laboratorijima. Normalni je simbiont u crijevu čovjeka, naseli crijevo nekoliko sati ili dana nakon rođenja. Tu dospjeva hranom, vodom ili direktno kontaktom s ljudima koji dodiruju novorođeno dijete. Vjeruje se da E.coli ne može živjeti slobodno. Važno je odrediti je tijekom analize vode na fekalnu kontaminaciju (zagađenost izmetom) kako bi se spriječilo korištenje takve vode za piće. E coli se prenosi na mnoge načine: direktno preko neopranih ruku, indirektno preko zaražene vode, hrane, opreme u bolnici...

Milijuni ljudi putuju godišnje iz zemlje u zemlju. Nažalost, veliki postotak tih putnika razvija simptome takozvane putničke dijareje koja je rezultat doticaja s određenim patogenim bakterijama koje se inače ne nalaze u normalnom okruženju tih ljudi. Najčešči uzročnik je E.coli. Ta bakterija kruži u domaćoj populaciji i ne uzrokuje simptome oboljenja zbog imuniteta koji se razvio nakon prvotnog izlaganja bakteriji. Hrana i voda kontaminiraju se izmetom i glavni su izvor širenja bakterija. Stoga se putnici koji putuju u daleke zemlje, pogotovo istočnog svijeta, upozoravaju da ne piju lokalnu vodu te da sve namirnice dobro prokuhaju i ogule. Pri postavljanju dijagnoze, osim što se ispita je li i kamo je pacijent putovao, traže se i karakteristični simptomi bolesti, a u laboratoriju se iz fecesa izoliraju bakterije. Terapija se provodi antibioticima, a koristan je i biljni preparat ploda brusnice.

E. coli uzrokuje proljev penetracijom i razmnožavanjem unutar crijevnog tkiva te uzrokuje crijevne infekcije, a potom i urinarne infekcije (infekcije mokraćnog sustava). Enterobacter klebsiella je također patogen urinarnog trakta, a K. pneumoniae uzrokuje upalu pluća.

Možemo zaključiti da su opisane bakterije normalni stanovnici debelog crijeva gdje žive kao simbionti, a prelaskom u druge dijelove organizma mogu postati patogene.

LITERATURA

 

Martina Kiš
Student 4. godine, smjer: profesor biologije i kemije
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije