338. Kako se trakavica hrani? Što je najvažnije za pojam ehinokok?
        Dubrovnik

Trakavice nemaju usni otvor ni probavni sustav. Integumentni sustav igra važnu ulogu u uzimanju hrane iz životnog okruženja. Procesi osmoze i difuzije, a vjerojatno i aktivni transport kroz sincicijalni tegument na površini tijela odgovorni su za uzimanje hranjivih tvari (prije svega ugljikohidrata i aminokiselina), mineralnih soli i vode. Trakavice najvećim dijelom ovise u prehrani o ugljikohidratima pa je zbog toga u njihovu tijelu sadržaj glikogena (kao rezerve ugljikohidrata) vrlo visok.

Pasja trakavica (Echinococcus granulosus) je najopasnija za zdravlje ljudi. Odrasla jedinka, koja živi u crijevu psa kao konačnom domadaru, ima samo tri proglotida. Iz crijevnog otvora izlaze začahureni zameci koje pas lizanjem može raznijeti po dlaci cijelog tijela. Dospiju li začahureni zameci u probavni sustav čovjeka ili nekih glodavaca (prijelazni prenosilac), razvije se onkosfera. Ona probija stijenku crijeva i krvotokom dospije u jetru, ali i druge organe gdje se razvija u cenurus ili hidatidnu cistu tako da najprije u onkosferi nastaje šupljina koja se ispuni tekućinom. Zbog reakcije okolnog upaljenog tkiva oko ličinke nastaje vanjski nestanični i unutrašnji živi sloj koji se naziva i germinativnom membranom. Taj sloj nespolnim pupanjem stvara nakupine stanica iz kojih nastaju tisuće mjehurića koji se drže drškom uz germinativnu membranu ili slobodno plivaju u hidatidnoj tekućini. U njima se nespolnim pupanjem umnažaju zameci skoleksa. U svakom mjehuriću nastane oko 40 mjehurića skoleksa. Cenurus sporo raste, ali tijekom svoga rasta razara sva okolna tkiva. Za 20 godina naraste do veličine dječje glave. Kad meso sa hidatodnom cistom, u prirodi to je glodavac, pojede pas, lisica ili vuk (konačni domadari) u crijevu se iz zametaka skoleksa razvijaju mlade trakavice koje postaju spolno zrele i ponovno proizvede začahurene zametke.