bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

353. Zanimalo bi me kako u školjki nastane biser.

 

Ljuske školjkaša sastavljene su od vanjskog tankog periostrakuma, koji je izgrađen od konhiolina, te jednog ili dva sloja izgrađenih uglavnom od kalcijeva karbonata ili kalcijeva fosfata. Konhiolinski sloj je kod morskih vrsta slabo razvijen. Najčešće imaju jedan sloj koji je često izgrađen kao sedefasti, a mnogo puta kao vapneni.

Biseri se stvaraju unutar školjke kao odgovor na iritirajući objekt. Školjkaši stvaraju naslage kalcijevog karbonata (CaCO3) u obliku minerala aragonita ili kalcita oko tog objekta (često je to zrnce pijeska). To rade kako bi se zaštitile od tog objekta.

Ljepota bisera uvjetovana je refleksijom svjetlosti sa slojeva, što ima više slojeva i što su oni tanji biseri će zbog refleksije svjetlosti biti ljepši. Biseri su najčešće bijeli, ali mogu biti obojani u žute, zelene, plave, smeđe... Crni biseri su skupi zbog svoje rijetkosti.

Prije 20. st. školjke su se izvlačile iz oceana i mora kako bi se provjerilo da li sadrže biser. Danas se biseri dobivaju tako da se školjke uzgajaju i nakon dva mjeseca se uzimaju biseri. Prvi su se uzgojom školjkaša radi dobivanja bisera počeli baviti u Japanu, a danas je to sve raširenije u svijetu.

Pinctada maxima Pinctada margaritifera

Školjkaši koji proizvode bisere:

LINKOVI:

LITERATURA:

 

Adriana Ritec
Student 4. godine, smjer: profesor biologije i kemije
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije