bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

365. Molim vas da mi napišete nešto o krvotoku i živčanom sustavu mačaka. Unaprijed hvala.

 

Sistematska pripadnost

koljeno: Chordata - svitkovci
potkoljeno: Vertebrata - kralježnjaci
nadrazred: Gnathostomata - čeljustousti
razred: Mammalia - sisavci
podrazred: Theria
međurazred: Eutheria ili Placentalia - pravi sisavci ili plodvaši
red: Carnivora - zvijeri
porodica: Felidae

Krvožilni sustav obuhvaća srce i krvne žile. Ima ulogu pumpanja i prenošenja krvi do ostatka tijela. Krv nosi hranjive tvari i kisik do svih stanica u tijelu jer su oni neophodni za funkcioniranje čitavog organizma.

Srce mačke građeno je slično kao i u ostalih sisavaca, odnosno čovjeka. Srce je uzdužno podijeljeno na lijevu i desnu stranu. Svaka strana sadrži dvije različite vrste komora- preklijetku i klijetku.

Pretklijetke (atriji) primaju krv koju im donose krvne žile koje se zovu vene. Desna pretklijetka pumpa krv u desnu klijetku, a lijeva pretklijetka u lijevu klijetku. Klijetke (ventriculi) su mnogo veće od pretklijetki te pomoću debelog i snažnog mišićnog zida pumpaju krv i z srca prema plućima ili tijelu.

Krv kroz srce putuje samo jednosmjerno - iz pretklijetki u klijetke. Da bi se spriječila mogućnost prolaska krvi u suprotnom smjeru na prijelazu iz pretklijetke u klijetku, te iz klijetke u krvne žile smješteni su srčani zalisci koji se stežu i opuštaju ritmički i u skladu s radom srca.

Krvne žile su slične šupljim cijevima i imaju ulogu u transportu krvi kroz tijelo. Razlikujemo tri galvne vrste krvnih žila:

  1. ARTERIJE su krvne žile koje odvode krv iz srca i imaju tanke, elastične stijenke koje im omogućavaju rastezljivost. Najveća arterija je aorta, a kao i sve druge krvne žile, arterije se granaju sve do najsitnijih ogranaka koji se nazivaju kapilarama.
  2. KAPILARE tvore guste mrežice sitnih žilica sa vrlo tankom i dobro propusnom membranom. Nalazimo ih u gotovo svim tkivima organizma i imaju ulogu u izmjeni plinova, hranjivih tvari i tekućine između krvi, tjelesnih tkiva i alveola u plućima.
  3. VENE su krvne žile koje dovode krv u srce.

OPTOK KRVI

Krv iz tijela u desnu pretklijetku donose gornja i donja šuplja vena. Iz desne pretklijetke krv odlazi u desnu klijetku a od tamo plućnom arterijom u pluća. U plućima se preko kapilarnih mrežica odvija izmjena plinova - otpušta se CO2 a uzima se O2. Tako obogaćena krv zatim iz pluća ide plućnim venama u lijevu pretklijetku. Od tamo krv putuje u lijevu klijetku te putem aorte odlazi u sva tkiva i organe.

Živčani sustav mačke

Građen je slično kao i u čovjeka. Dijeli se na centralni i periferni živčani sustav. Centralni živčani sustav čine mozak i leđna moždina, a periferni živčani sustav periferni živci i gangliji. Nadalje, periferni živčani sustav dijeli se na somatski i autonomni živčani sustav.
Slika prikazuje građu živčanog sustava mačke:

  1. OČI
  2. POLUTKE (HEMISFERE) VELIKOG MOZGA
  3. MALI MOZAK
  4. KRALJEŽNIČNA MOŽDINA
  5. VRATNI ŽIVCI
  6. PRSNI ŽIVCI
  7. LUMBARNI ŽIVCI
  8. SAKRALNI ŽIVCI
  9. NERVUS VAGUS (LUTAJUĆI ŽIVAC)
  10. RAMENI OBRUČ
  11. ZDJELICA

O samoj građi živčanog sustava možes više naći ako potražiš pitanje br. (ne znam koji će broj imati moj prethodni odgovor). npr. pitanje br. 225

U životu mačaka živčani sustav ima veoma važnu ulogu. One su brze, okretne, imaju jako dobro razvijen vid i njuh (omogućava im lov i obranu od neprijatelja) a sve im to omogućava kompleksna građa živčanog sustava.

Tri glavne zadaće živčanog sustava u mačaka:

A) SENZORSKI SUSTAV
Funkcija: primanje i interpretacija o unutarnjem i vanjskom okruženju.
Obuhvaća sve osjetilne organe u tijelu, živce koji donose informacije od njih, područja živčanog sustava koja su odgovorna za interpretaciju senzorskih informacija.
Mačka identificira miris pileta i utvrđuje da on dolazi sa stola.

B) INTEGRACIJSKI SUSTAV
Funkcija: donijeti odluku o informaciji.
Frontalni režnjevi su primjer integracijskog sustava u mozgu.
Mačka ne mora biti zainteresirana za pile, ako je upravo jela ili ako je zapamtila da će biti kažnjena ako skoči na stol. Mora suprotstaviti tjelesne potrebe spram mogućih posljedica navedene radnje.

C) MOTORIČKI SUSTAV
Funkcija: organizirati i sprovesti akciju u djelo.
Obuhvaća sve tjelesne mišiće i žlijezde, živce koji ih kontroliraju, dio živčanog sustava koji je nužan za njihovu aktivaciju.
Mačka može hodati po stolu, pri čemu sudjeluje oko 15 mišića u svakoj nozi, skočiti na stol, ugrabiti pile i vratiti se natrag na tlo.

LITERATURA:

  1. J. Z Young "THE LIFE OF VERTEBRATES", Clarendon press, Oxford
  2. O. P. Springer, B. Pevalek- Kozlina: "Biologija 3 - Fiziologija čovjeka, Fiziologija bilja", Profil, Zagreb, 1997.

LINKOVI:

 

Anita Ivandić
Student 4. godine, smjer: profesor biologije i kemije
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije