bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

383. Molim vas da mi napišete sve o eugleni. Jeli moguć njezin uzgoj, ako da kako (molim vas opširno).Gdje ju mogu naći? Živim u Puli, a koliko je meni poznato tu baš i nema nekih bara. U enciklopedijama i udžbenicima je to opisano vro kratko i šturo, zato vas molim za pomoć.

 

Koljeno: Protozoa - praživotinje
Potkoljeno: Mastigophorea - bičaši
Razred: Phytomastigophoria
Red: Euglenoidina

Tijelo pripadnika ovog reda pokriveno je tankom pelikulom, a moze se deformirati tijekom kretanja ili metabolizma. Na prednjem kraju nalazi se očna pjega (fotoreceptor) i jedan ili dva biča koji izlaze iz cijevi i rezervoara (tzv. "ždrijelo"). Mnogi pripadnici reda su zeleni i sadrže klorofil a i b u plastidima čiji oblik i raspored se koristi za razlikovanje vrsta (taksonomsko obilježje). Vrste s plastidima mogu obavljati fotosintezu i često sadrže rezervnu tvar sličnu škrobu, tzv. paramilum koji se nalazi u čitavoj citoplazmi, a posebno u pirenoidima koji su povezani s plastidima. I u zelenih oblika prehrana je miksotrofna (autotrofna + saprozoička). Neke euglene se mogu održavati u tami uz dovođenje otopljene organske hrane te mogu prijeći iz autotrofnog ili miksotrofnog na potpuno heterotrofni način hranjenja.

Najčešći način nespolnog razmnožavanja kod bičaša je binarno uzdužno dijeljenje koje počinje na prednjem dijelu životinje. Dijeljenjem nastaju dvije simetrogene kćeri.

Mnogi bičaši stvaraju čahure debela ovoja što im omogućava da prežive nepovoljne životne uvjete, a ponovna aktivna faza započinje prelaskom u povoljnu vodenu sredinu. U laboratorijskim kulturama mogu se vidjeti brojne čahure na stijenkama posude. Začahurenje se ponekad dešava bez posebna uzroka, u čahuri se odvija dijeljenje pa iz nje izlaze po dvije, četiri ili više jedinki. Dijeljenje se u normalnim uvjetima odvija samo u tami dok se sinteza protoplazmatskih struktura odvija na svjetlu. Fosilni bičaši su poznati iz jure.

Euglenoidina su obično stanovnici otpadnih voda i značajni su za mineralizaciju organskih otpadnih tvari. Euglena gracilis obitava u našim stajaćim vodama, osobito onima koje sadrže otpadne organske tvari. Unutrašnju i vanjsku građu i izgled Euglene gracilis pogledaj na Slikama 1, 2 i 3.

Slika 1

 

Slika 1

 

Slika 1

Kako bi dobio kulturu Euglene trebao bi prvo naci pogodnu lokaciju, npr. neki kanal u koji se izlijevaju otpadne vode ili neku baru (sigurna sam da ih ima u Istri, raspitaj se za slatkovodne lokve) odakle ćes uzeti uzorak vode. Pregledaj pod mikroskopom i provjeri ima li Euglena i izdvoji ih pomocu čiste kapaljke. Potom na sljedeci način pripremi medij u kojem ces moci neograničeno dugo održavati kulturu Euglena:

Literatura:

Linkovi:

 

Dr. sc. Andreja Lucić,
viši asistent na Zoologijskom zavodu
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije