bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

387. Molim Vas da mi napišete nešto o šumskom ježu.

 

Ježa prepoznajemo po bodljikavim leđima i njušci na rilu, a uz to je karakterističnog polukuglastog oblika tijela (Slika 1.). Šumski jež je rasprostranjen u čitavoj Europi, izuzevši njezine najhladnije krajeve. U šumovitim naseljima često posjeti vrtove premda preferira bjelogorične šume prorasle gustim grmljem, trulo drveće u koje se može uvući kao i živice u vrtu koje mu također služe kao sklonište. Svaki jež sam za sebe uređuje ležaj i oprema ga da mu bude što udobnije. Ako želimo držati ježa, najvažnije je osigurati mu jedno takvo sklonište.

Ježevi su zaljubljive životinje. Ženkino gnijezdo nije daleko od mužjakovog i obično se nalazi na istom staništu, npr. u istom vrtu. Događa se da u vrijeme toplog godišnjeg doba mužjak i ženka legnu u isto gnijezdo. Ima čak i tako nježnih ježeva koji se uopće ne mogu odvojiti od svoje ženke pa redovito s njom dijele svoj ležaj. Pri tom se vrlo ljupko igraju i love jedno drugo.

Kada je jež u opasnosti od predatora, sklupča se u kuglu (Slika 2.). To mu omogućava posebni sloj mišića pod kožom. Napadaju ga lisice, psi i brojni drugi predatori. Često i čovjek za njega može biti neprijatelj.

Hrani se malim sisavcima i pticama, skakavcima, cvrčcima, žoharima, hruštevima, balegarima, gujavicama, noćnim puževima i miševima. Izrazito je spretan lovac.

Pari se od kraja ožujka do početka lipnja. Da bi privukao ženku mora se dosta namučiti proizvodeći različite oblike glasanja, od mrmljanja do bubnjanja. Ženka koti mlade sedam tjedana od parenja, najčešće tri do šest slijepih mladunaca u posebno obloženim gnijezdima. Netom okoćena mladunčad je isprva bijele boje i potpuno je gola, jer im se bodlje tek kasnije pojavljuju. Majka ih hrani gujavicama, puževima i otpalim voćem pa svu tu raznoliku hranu polaže u ležaj. Kad se najedu mladunci su spremni za večernju šetnju prirodom, jer su po danu u velikoj opasnosti od predatora.

Postoji nekoliko zanimljivosti vezanih uz ježa. Jež je poslastica u nekim gastronomijama, primjerice među Romima koji imaju poseban način pripremanja jela s ježom. U Španjolskoj ježevi su se često jeli u vrijeme posta. U medicini su se njegova krv, crijevo, izmetine i salo koristili kao kao lijek.

Jeste li znali da postoje ježevi s dugim ušima (Slika 3.)?

Slika 1   Slika 2
 

 

Slika 3

Literatura:

 

Anamarija Jagić
Student 4. godine, smjer: profesor biologije i kemije
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije