bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

388. Molim vas recite mi bilo što o polutkama mozga kod čovjeka. U kakvom su odnosu, koja su im zaduženja, zanimljivosti, pokusi, bilo što unaprijed hvala!!!

 

Ako pogledamo sliku priloženu ispod teksta možemo odmah ustanoviti da mozak nije kompaktna polukugla nego se sastoji od dvije hemisfere - lijeve i desne koje su međusobno povezane, kako strukturno, tako i funkcionalno. Vidimo i to da je lijeva hemisfera u vezi s osjetnim i izvršnim organima desne strane tijela, a lijeva hemisfera je u vezi s osjetnim i izvršnim organima desne strane tijela.

Npr. tijekom vožnje automobilom nepoznatim ulicama koristi se desna polutka (hemisfera) mozga dok npr. tijekom predavanja i predavač i učenici koriste lijevu hemisferu mozga . Prema tome, centri za prostorno snalaženje i govor ne nalaze se na jednoj polutki. Polutku s razvijenijim funkcijama nazivamo dominantnom polutkom. U oko 95% ljudi, lijeva je polutka dominantnija.

Lijeva polutka, osim što je zadužena za govor, ima svoju funkciju i u logičnom razmišljanju, čitanju, rješavanju matematičkih operacija i jezičnu funkciju. To područje mozga u čast biologa Wernicka naziva se Wernickovo područje. Kada dođe do oštećenja Wernickeovog područja, izgube se sve funkcije vezane uz njega, ali funkcije vezane uz desnu polutku ostaju očuvane. Zato su reterdirana djeca često natprosječno nadarena za glazbu, slikarstvo i slične funkcije vezane uz desnu hemisferu.

Lijeva i desna polutka međusobno su povezane strukturom koja se zove žuljevito tijelo, corpus callosum. Informacije pohranjene u kori jedne od polutaka žuto tijelo učini dostupnima kortikalnim područjima druge polutke. Kada bi presjekli žuto tijelo prekinuo bi se dotok informacija iz lijeve u desnu polutku, ne bi se mogle prenositi somatske i vidne informacije iz desne u lijevu hemisferu, a u osoba kojima je presječeno žuljevito postoje dva potpuno odvojena područja svijesti.

Slika 1

Literatura:

 

Anamarija Jagić
Student 4. godine, smjer: profesor biologije i kemije
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije