bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

391. Molim vas napišite mi sve o plijesni. Što je plijesan, kako nastaje i kako reagira s pojedinim tvarima (kiselina, voda..).

 

Plijesni su velika skupina gljiva čije je tijelo građeno od gustog sustava cjevastih stanica bez klorofila, obično bezbojnih. Te vlaknate stanice nazivaju se hife. One su odgovorne za paučinast i pahuljast oblik plijesni. Hife rastu kao isprepletena mreža i nazivaju se micelij. Micelij se kao prašnjava prevlaka rasprostire po podlozi. Prema općenitoj klasifikaciji dijele se na:

Djelomično se klasificiraju i po tome jesu li im hife septirane (pregrađene) ili neseptirane. Septirane hife su poprečno pregrađene nitima nazvanim septa koje hifu pregrađuju u pojedinačne stanične dijelove. Septumi (pojedini stanični dijelovi) nisu nepropusni nego imaju pore što omogućuje strujanje citoplazme i brojnih staničnih organela. U neseptiranih hifa nema fizičke granice prema kojoj bi se, unutar hife, razlikovale pojedine stanice. Najveći je broj hifa vegetativan, one aktivno rastu i oblikuju tijelo plijesni u koloniju. Zračne hife na ostalim dijelovima nose strukture za razmnožavanje i sudjeluju u tvorbi paučinastog oblika kolonije plijesni.

STRUKTURE ZA RAZMNOŽAVANJE

Na strukturama za razmnožavanje, koje se nalaze na kraju zračne hife, izrastaju posebne stanice, spore. Svaka spora može stvoriti novu koloniju u povoljnim uvjetima. Značajke spora su:

"Cilj" svake spore je razmnožavanje, širenje i zaštita vrste od nepovoljnih uvjeta. Plijesni mogu tvoriti i nespolne i spolne spore.

Nespolne spore stvaraju se u procesu jednostavnog dijeljenja stanica bez oplodnje i mejoze. Nespolne spore uzrok su mnogih bolesti kod ljudi. Plijesni se mogu identificirati po morfološkom obliku spore. Oblici nespolnih spora:

Spolne spore rezultat su spolnog razmnožavanja koji se sastoji od 3 faze:

Spolne spore se rjeđe stvaraju od nespolnih. Prema spolnim sporama plijesni se svrstavaju u razrede. Postoje:

Vegetativno razmnožavanje

Nove kolonije plijesni mogu biti oblikovane i od fragmenta hifa. Za takav način razmnožavanja nisu potrebne spore. Fragmenti hifa jednostavno rastu stalno i tvore nove kolonije koje nisu istovjetne roditeljskoj.

Jedna od najpoznatijih plijesni je Penicillium notatum koja sintetizira antibiotik penicilin. Otkrio ju je škotski liječnik Alexander Fleming.

Slika 1 Slika 2 Slika 3
A B C

Plijesni ne reagiraju s antibioticima jer su to eukariotske stanice. Voda ih u pravilu ne uništava osim ako ih se ne potopi i onemogući dotok zraka tj. kisika jer su plijesni aerobi. Kiseline i lužine ih uništavaju. U pravilu su spore puno otpornije od hifa jer imaju čvrstu ovojnicu oko sebe. Tako su spore otporne i na nepovoljne vanjske uvjete dok drugi dijelovi plijesni nisu.

Literatura:

Linkovi:

 

Andreja Kupina
Student 4. godine, smjer: profesor biologije i kemije
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije