bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

398. Što su transpiracija i gutacija i kada se one događaju? Primjer u prirodi. Može li se transpiracija i gutacija izvesti kod kuće s nekim biljkama?

 

Transpiracija je proces izlučivanja vode u obliku vodene pare. Voda isparava sa svih biljnih površina koje graniče sa zrakom nezasićenim vodenom parom no glavni transpiracijski organi biljke su listovi. Ukupna površina lista je velika pa gubici vode zbog transpiracije mogu biti vrlo značajni, npr. u bukovoj šumi 60% godišnje količine oborina se vraća u atmosferu, a breza može izgubiti dnevno i do 400 litara vode.

Slika 1. Puč sa stanicama pratilicama

Listovi su prekriveni kutikulom koja slabo propušta vodu pa je kutikularna transpiracija mala. Zbog toga su se na zelenim dijelovima razvile puči (stome) čiji se otvori mogu regulirati pomoću stanica pratilica (guard cell), a na tkivima prekrivenim plutom lenticele, čiji se otvor ne može regulirati. Isparavanje vode kroz puči naziva se stomatalna transpiracija, a kroz lenticele lenticelna transpiracija. Najviše vode gubi se stomatalnom transpiracijom.

Transpiracija u viših biljaka (Cormobionta) pokazuje karakterističan dnevni ritam. Kontrola otvaranja i zatvaranja puči služi maksimaliziranju fotosinteze i minimaliziranju transpiracije. Noću, kad nema fotosinteze, puči su zatvorene jer nema potrebe za ugljikovim (IV) oksidom pa je tako spriječen nepotreban gubitak vode. U sunčano jutro puči su širom otvorene zato što je zahtjev za CO2 velik i Sunčevo zračenjepogodno za snažnu fotosintetsku aktivnost. Poslije podne se stopa transpiracije smanjuje, a u sumrak se puči zatvaraju.

Transpiracija također može služiti i za hlađenje biljke, npr. temperatura lista vrste Citrullus colocynthis koja raste u Sahari je oko 40°C, pri temperaturi zraka oko 55°C. transpiracija još, nadalje, predstavlja glavnu pogonsku silu za kolanje vode kroz stablo ksilemom.

Gutacija je izlučivanje vode u obliku kapljica, a pojavljuje se u vrijeme visoke vlage zraka, npr. u tropskim kišnim šumama ili u umjerenom podneblju noću. Gutacija je najizraženija kada je transpiracija ztomljena. Pomaže da se i pri prekidu transpiracije održi strujanje vode u biljci. Kapljice vode koje izlaze na određenim mjestima biljnog tijela, najčešće rubovima listova, izlaze kroz hidatode (skupine malih parenhimskih stanica bez kloroplasta) ili kroz žljezdaste dlake (trihomske hidatode). Vrsta Calocasia nymphaeifolia iz tropske kišne šume može preko većeg lista tijekom jedne noći izlučiti i do 100ml tekućine.

Slika 2. Gutacijske kapi na rubovima lista

Intenzitet transpiracije može se odrediti vaganjem, ukoliko postoji mogućnost vaganja analitičkom vagom. Izdanak ili list čiju transpiraciju želite izmjeriti (za pokus se najčešće koristi Zebrina sp. ili Tradescantia sp.) uronite u bočicu napunjenu vodom, a na površinu nakapajte malo ulja da spriječite isparavanje s površine vode. Nakon toga bočicu s biljnim materijalom izvažete na analitičkoj vagi s točnošću 0.01g i stavite pod usmjereno svijetlo. Ostavite stajati oko 1h i nakon toga ponovo izvažete. razlika u težini predstavlja količinu vode izgubljenu transpiracijom.

DOKAZIVANJE KUTIKULARNE I STOMATALNE TRANSPIRACIJE.

1) UVOD

Kobaltni papir (filter papir namočen u 5%-tnu otopinu kobaltovog klorida, CoCl2x6H2O) je plave boje kada je suh, a u dodoiru s vodom poprima ružičastu boju. Ovo svojstvo može se koristiti za dokazivanje transpiracije.

2) MATERIJAL

3) NAČIN IZVOĐENJA

Za izvođenje pokusa uzmite dobro posušen komad kobaltnog papira (treba biti modre boje, ako je crvenkast osušit ga na sjenilu stolna svjetiljke). Pomoću pincete (vlažni prsti ostavljaju ružičaste mrlje) stavite na lice i naličje plojke lista po komadić kobaltnog papira. Prekrijte ga plastičnom folijom da biste ga zaštitili od djelovanja vlage iz zraka. Vrijeme potrebno da se boja kobaltnog papira promijeni u ružičastu ukazuje na brzinu gubitka vodene pare transpiracijom.

GUTACIJA

1) MATERIJAL

2) NAČIN IZVOĐENJA

Klice pšenice s plumulom (vršak izdanka) dugom oko 2 cm dobro zalijte vodom i stavite pod stakleno zvono obloženo vlažnim filter papirom kako bi bile u vlažnioj atmosferi. Nakon kratkog vremena na rubovima listića pojavit će se kapljice vode.

Slika 3. Gutacijske kapljice na izdancima pšenice u vlažnoj atmosferi (pod zvonom)

Literatura:

Linkovi:

 

Luka Bočkor
Student 4. godine, smjer: profesor biologije i kemije
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije