bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

278. Kao zadatak iz biologije dobila sam pokus "Određivanje zone produženog rasta korijena". Nažalost, nigdje nisam uspjela pronaći nikakve podatke o tome kako se pokus izvodi te što je sve potrebno za izvođenje istog. Također bi me zanimali i rezultati već prije izvedenih pokusa s tom temom.
        Pakrac

 

Vježba je vrlo jednostavna, izvode je studenti biologije preme sljedecem protokolu:

LOKALIZACIJA ZONE PRODUŽENOGA RASTA KORIJENA

A) UVOD U VJEŽBU

Rastući korijen, bilo primarni, sekundarni ili adventivni, podijeljen je u tri zone koje se međusobno djelomično preklapaju: meristemsku zonu, zonu produžnoga rasta i zonu diferencijacije.

Učestalim staničnim diobama u meristemskom tkivu korijena na njegovom vrhu se formira korjenova kapa, a u smjeru baze korijena stanice koje će kasnije ući u produžni rast. Korjenova kapa štiti meristemske stanice od mehaničkoga oštećenja za vrijeme prodiranja korijena kroz tlo, a izlučuje i sluz koja olakšava prodiranje korijena kroz tlo. Sam meristem često sadrži tzv. mirujući centar koji se sastoji od stanica koje se rijetko dijele. Taj se centar aktivira u slučaju oštećenja meristemskih stanica i stanica korjenove kape.

U zoni produžnoga rasta stanična dioba se nastavlja, ali smanjenim intenzitetom. Produžni rast se uglavnom temelji na vakuoliziranju stanica pri čemu se ne povećava masa njihove protoplazme.

U zoni diferencijacije uočljive su već sve vrste stanica koje omogućavaju funkcioniranje korijena (npr. korjenove dlačice i provodni elementi).

Lokalizacija zone produžnoga rasta provodi se metodom markiranja korijena. Na vršni dio korijena tušem se nanesu oznake međusobno udaljene jedan milimetar. Nakon određenog vremena može se na temelju promijenjene udaljenosti linija uočiti koji se dio korijena produžio, tj. u kojem se dijelu korijena nalazi zona produžnoga rasta.

B) MATERIJAL

Biljni materijal:

Pribor:

C) NAČIN IZVOĐENJA

Vrh korjenčića proklijale sjemenke graha podijeljen je flomasterom ili tušem na 5 do 10 jednakih zona (širine oko 1 mm).

Sjemenke s markiranim korijenom pričvršćene su žicom na komad stiropora kojim se pokrije valjkasta staklena posuda obložena filtar papirom tako da korjenčići vise prema dolje.

Nakon 24 sata pregledajte pripremljene korjenčiće i izmjerite razmak među oznakama. Rezultate prikažite crtežom.

LITERATURA


 

Dr. sc. Željka Vidaković-Cifrek
docent na Botaničkom zavodu
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije