285. Šta ustvari omogućuje FIZIČKO zakretanje biljke suncokreta? Znam priču o fotofilnosti, taksijama i nastijama, ali šta omogućuje zakretanje?

Listovi i cvjetovi nekih biljaka mogu se kretati i orijentirati okomito ili paralelno prema upadu sunčevih zraka. Ta sposobnost se naziva sunčevim praćenjem ("solar tracking") ili stručno - heliotropizam. Suncokret je jedna dijaheliotropna vrsta, tj. njezini listovi i cvjetovi se tijekom dana postavljaju okomito na sunčeve zrake kako bi iskoristili što više sunčeve energije i povećali stopu fotosinteze. Mehanizam okretanja najvjerojatnije uključuje posebne morfološke i anatomske, pa i fiziološke prilagodbe slične onima kod niktinastijskih gibanja. U bazi lista i cvata suncokreta nalaze se posebna proširenja, zglobovi (pulvinus) koji se sastoje od središnjeg spleta vaskularnog tkiva okruženog debelim slojem parenhimskih stanica.

Ove stanice imaju izuzetno tanke stijenke i mogu brzo primati i gubiti velike količine vode. Smanjenje ili povećanje turgora u pojedinim dijelovima zgloba uzrokuje konstrikciju ili ekspanziju tkiva, a posljedica je jednostavno gibanje. Sustav kontrole gibanja uključuje biljne hormone, bioloski sat i fitokrome, a to je vrlo kompleksno područje s mnogim nepoznanicama.

Vanja Stamenković
stručni suradnik u Botaničkom vrtu