bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

310. Možete li opisati građu stonoge.

 

Stonoge su kopneni člankonošci razreda Myriapoda (Slika 1). Imaju dobro razvijenu glavu, a ostatak tijela je jednakomjerno člankovit (homonomna kolutićavost) i svaki kolutić (osim zadnjih) ima po jedan ili dva para nogu. Broj kolutića i nogu se razlikuje među vrstama. Međutim, zanimljivo je da je broj parova nogu uvijek neparan. Na glavi imaju par ticala. Nemaju sastavljene oči, već pojedinačne oči nastale vjerojatno razgradnjom sastavljenih očiju. Dišni sustav čine cjevaste uzdušnice koje se otvaraju odušcima uzduž tijela. Dugo cjevasto srce ima ostije (parne otvore) u gotovo svakom kolutiću. Dvostruka živčana vrpca smještena je na trbušnoj strani s parom ganglija u gotovo svakom kolutiću. Imaju jedan do dva para malpigijevih cjevčica za izlučivanje.

Unutar ovog razreda razlikujemo nekoliko podrazreda (Slika 1):
Chilopoda - strige,
Diplopoda - dvojenoge,
Pauropoda - malonošci,
Symphyla - kratkonošci.

Osnovne razlike u građi unutar razreda stonoga:

Strige mogu biti duge od 1 do 26 cm. Tijelo im je dorzoventralno spljošteno i na njemu se razlikuju glava i trup. Kutikula svakog segmenta tvori leđne pločice (tergite) i trbušne pločice (sternite) koji su povezani bočnim pleurama. Glava je u osnovi sastavljena od 6 kolutića. Na glavi su nitasta ticala, oči i tri para čeljusti (mandibula i dvije maksile) s razvijenim čeljusnim nožicama (maksilipedi) glavenog kolutića (Slika 2). Strige su predatori i plijen hvataju čeljusnim nožicama koje završavaju bodljom kroz koju izlazi izvodna cjevčica otrovne žlijezde. Gonade su neparne i spolni otvor je smješten na zadnjem kolutiću.

 

Dvojenoge uglavnom imaju cilindrično tijelo dugo do 28 cm. Na glavi se nalaze kijačasta ticala od 7 do 9 članaka i jednostavne oči. Kod nekih podzemnih vrsta oči su potpuno nestale. Imaju dva para usnih dijelova (mandibulu i maksilu) koji zajedno oblikuju usni poklopac gnatohilarij. Dvojni kolutići imaju dva para nogu. Prvi trupni kolutić se razlikuje od ostalih po leđnoj pločici i čini vrat (kolum). Hitinski oklop je impregniran vapnencem i stoga je vrlo tvrd, sastavljaju ga tergiti, sterniti i pleure. Na bočnoj strani tijela su otvori (pore) izvoda žlijezda za obranu (repugnatorialne žlijezde). Noge za hodanje sastavljene su od kuka, prstenka, prefemura (predbedrenog dijela), postfemura, goljenice i stopala.

Dvojenoge su razdvojenog spola. Gonade su neparne, a mužjaci pri kopulaciji koriste gonopode koji su noge za hodanje preobražene u spolne nožice.

Malonošci su male stonoge dugačke od 0,5-1,5 mm. Imaju 10 trupnih kolutića i 9-11 pari nogu i pigidij. Trupne kolutiće pokriva 6 leđnih pločica. Ispod četiri leđne pločice izlaze po dva para nogu. Nemaju oči već pseudookule osjetljive na svjetlo. Sploni otvor je na dnu drugog para nogu.

Kratkonošci su dugi najviše 8mm. Imaju 12 pari kratkih nogu i par predljivih nastavaka na kraju tijela. U građi usnih organa se podudaraju s kukcima jer je drugi par donjih čeljusti spojen u donju usnu, labium. Na glavi imaju ticala s mnogo članaka.

LITERATURA

LINKOVI

 

Lucija Šerić Jelaska
asistent na Zoologijskom zavodu
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije