bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

316. Molim vas, možete mi nešto napisati o rahitisu.

 

Rahitis je poremećaj metabolizma kalcija i fosfora pri kojem dolazi do nedovoljnog odlaganja mineralnih soli u koštano tkivo organizma u rastu, a uz to se često nalaze i opći simptomi.

U dječjoj dobi rahitis može nastati zbog nedostatka D-vitamina, nedovoljnog izlaganja svjetlu i nedostatku unosa kalcija. To je hipovitaminski rahitis. Javlja se u doba najbržeg rasta, a to je dojenački period.

Povijest bolesti

Kolijevka je čovječanstva u tropskim krajevima. Prvi su ljudi bili tamnoputi i vrlo dlakavi. Velika količina pigmenta u koži je sigurno štitila čovjeka od prejakog utjecaja UV sunčevih zraka na količinu vitamina D u gornjim slojevima kože. Preseljavanjem iz tropskih krajeva čovjek se prilagodio novoj klimi i to tako da je izgubio kožni pigment i postao svjetlije puti. Urbanizacija i industrijalizacija su smanjile dnevnu količinu UV zraka preko prilagođavajućih sposobnosti organizma. Zato je čovjek stvarao manje vitamina D te se pojavio rahitis. Danas ga možemo sprečavati samo odgovarajućom prehranom i dodavanjem u hranu vitamina D. Iako je zbog suvremenog načina života prvobitno stvaranje vitamina D u koži pod utjecajem sunčevih zraka manje značajno, koža je još uvijek zadržala sposobnost stvaranja vitamina D ako je neposredno izložena sunčevim zrakama.

Etiologija

Vitamin D se unosi u organizam hranom ili nastaje pod utjecajem UV zraka. Bogati izvori vitamina D su ulja kojih ima u nekim vrstama riba. Male količine nalaze se u žumanjku jajeta i mliječnoj masti. U umjerenom pojasu je količina sunčevih zraka zbog dugih zima, magle i naoblake većinom nedovoljna; u gradovima je još smanjena zbog nečiste atmosfere, malo slobodnih površina, pretežnog boravka u zatvorenim prostorijama i loših stambenih prilika.

Rahitis se pojavljuje u tropskim i suptropskim krajevima ako čovjek ne boravi na slobodnom prostoru. Pri boravku na otvorenom prostoru primaju se UV zrake i bez direktnog izlaganja suncu. Prozorsko staklo i odjeća ne propuštaju UV zrake. Način ishrane također je važan u postanku rahitisa. U djece koja se hrane majčinim mlijekom rahitis je rjeđi.

Klinička slika

Rahitis se često najprije manifestira općim simptomima kao što je loše raspoloženje, razdražljivost i plačljivost te pojačano znojenje pri hranjenju i za vrijeme spavanja. Iz pelena natopljenih mokraćom osjeća se miris amonijaka jer je stvaranje amonijaka kod rahitisa povećano.

Ostali znaci su:

 

Rahitis smanjuje tjelesnu visinu na dva načina:

Rahitis dovodi i do mlohavosti mišića što se može uočiti na trbuhu koji je napuhnut i može se lako utisnuti. Zbog slabosti mišića psihomotorni razvoj je usporen i dijete sa zakašnjenjem nauči stajati i hodati, a ako je već prešlo koju od tih faza razvoja, ta se funkcija gubi.

Tok rahitisa

Kongenitalni ili prirođeni rahitis postoji i nalazi se tamo gdje je raširena osteomalacija žena, pa se zbog avitaminoze i deficita kalcija u majke i dijete može roditi rahitično. Osteomalacija je poremećaj sličan rahitisu i javlja se u odraslih jer koštane stanice izgube svoju funkciju spremanja zaliha kalcija pa kosti ne mogu još više ojačati, tj. ˝otvrdnuti ˝. Avitaminoza je stanje organizma kada postoji nedostatak nekog vitamina, u ovom slučaju radi se o manjku vitamina D.

Kod nas se rahitis razvija obično najranije u trećem mjesecu života i prvi je nalaz kraniotabes (kod pritiska na stražnji dio lubanje osjeća se da je kost mekša i da uz elastični otpor popušta pod pritiskom; utisnuto mjesto se po popuštanju pritiska odmah vraća u stari položaj). Kasnije je osnovni simptom rahitična krunica (s obzirom da se rebra sastoje od koštanog i hrskavičnog dijela, na mjestima prijelaza koštanog u hrskavični dio nastaju zadebljanja koja su poput kuglice i mogu se napipati).

Dijagnostika

Najprisutniji nalaz je nizak fosfor. Također se mogu napraviti rendgenske snimke određenih kostiju.

Prevencija (profilaksa)

Sprečavanje rahitisa jednostavno je: daje se preparat D-vitamina u kapima, od navršenog prvog mjeseca života do kraja prve godine života, svaki dan, neprekidno i redovito!

Rahitisu su sklonija djeca čije majke same nisu primale dovoljno vitamina D pa stoga profilaksa treba početi prije poroda djeteta. U posljednja dva mjeseca trudnoće najviše kalcija se ulaže u kosti i zato se nedonošče rađa s premalom zalihom kalcija. Majčino mlijeko sadrži nešto više vitamina D, u njemu je odnos kalcija prema fosforu optimalan, a apsorpcija odlična. Kravlje mlijeko djeluje rahitogeno (potiče rahitis) jer sadrži mnogo fosfata, smanjuje aciditet (kiselost) želuca jer ima vrlo malo vitamina D. Stoga se kod umjetne prehrane svakako mora dodavati vitamin D. Sklonost rahitisu je različita, ali uz manjak vitamina D razvije se u svakog djeteta. Postoji mogućnost prevencije pomoću sunčanja, ali su klimatske prilike u umjerenom pojasu previše nestalne da bi se preko cijele godine mogla provoditi profilaksa. Preostaje jedino profilaksa lijekovima ili ribljim uljem (u ribljem ulju se nalazi prirodni vitamin D).

Liječenje

Preporučuje se uzimanje vitamina D u obliku kapi.

Literatura

Linkovi

 

Duška Šaša
Student 4. godine, smjer: profesor biologije i kemije
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije