bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

321. Za maturalni rad imam temu nametnici u ljudskom probavilu, stoga, ako je moguće da mi napišete nešto na tu temu i preporučite literaturu i web stranice koje da koristim... unaprijed hvala

 

Najčešći nametnici u ljudskom probavilu pripadaju koljenima Platodes (plošnjaci) i Aschelminthes (oblenjaci). Nešto značajnih crijevnih nametnika ima i među praživotinjama, koljeno Protozoa.

Tip organizacije: AMERIA-beskolutićavci
Koljeno: PLATODES-plošnjaci
Razred: CESTODA-trakavice
Red: TENIOIDEA

Trakavice su unutrašnji nametnici bez trepetljika, usta i crijeva. Tijelo im je spljošteno. Na prednjem dijelu je glava, skoleks, koji ima kukice i prianjaljke za pričvrščivanje. Na skoleks se nastavlja kratki vrat koji stvara članke, proglotide. U člancima se nalaze spolni organi i nastaju jajašca. Svi članci zajedno čine strobilu.

Najčešći nametnik u čovjeku je goveđa trakavica, Taenia saginata. Živi u crijevu, a proglotidi sa zrelim jajašcima izlaze fekalijama iz organizma nosioca. Kad dospiju u nosioca, govedo, ovcu ili kozu, razviju se u ličinku onkosferu koja probija stijenku crijeva i krvnim optokom dospijeva u mišiće gdje se razvija u cisticerkus, novu ličinku koja se začahuri. Svaki cisticerkus nosi skoleks u sebi. Kad čovjek pojede meso zaraženo cisticerkom, u crijevu se razgradi čahura cisticerka, skoleks se izvrne i pričvrsti za stijenku crijeva te počne stvarati proglotide.

Takav ciklus ima i svinjska trakavica, Taenia solium.

Izrazito opasna za čovjeka je i pasja trakavica, Echinococcus granulosus. Ličinke onkosfere se nalaze po čitavom tijelu psa. Čovjek se zarazi u dodiru s psom. Ličinke iz crijeva izlaze i krvotokom, dospijevaju u jetru ili mozak gdje rastu u cisticerkus. Iz cisticerka se razvija mjehur pun cisticerka sa skoleksima, coenurus. Čovjek zaražen trakavicom osjeća mučninu, pojavljuje se proljev, povraćanje, gubitak teka i mršavljenje.

Tip organizacije: AMERIA-beskolutićavci
Koljeno: ASCHELMINTHES-oblenjaci
Razred: NEMATODA-oblići

Imaju nekolutićavo tijelo pokriveno kutikulom. Jednostavne su građe. Od nametničkih oblića najpoznatiji su dječja glista i zavojita trihina.

Dječja glista, Ascaris lumbricoides, ima izravan razvoj bez međudomadara. Mladi nakon ulaska u crijevo domadara putuju kroz krvotok u pluća, a odavde preko dušnika i jednjaka natrag u crijevo gdje spolno sazriju. Nakon oplodnje ženka dnevno proizvede oko 200 000 jaja koja se mogu razvijati samo uz prisustvo kisika kad dospiju fekalijama van. Kad jaja iz fekalija ponovno dospiju kroz usta (preko prljavih ruku npr.) u crijevo domadara, nakon desetak dana dospiju u pluća i ciklus se ponavlja.

Simptomi infekcije dječjom glistom su slični upali pluća zbog prodiranja mladih u dišni sustav. To su iznemoglost, kratko disanje, glavobolja i dr. Otrovi koje luči nametnik uzrokuju proljev, vrtoglavicu, glavobolju, srčane napade i dr.

Zavojita trihina, Trichinella spiralis, živi u tankom crijevu čovjeka i pretežno mesojedih sisavaca. Probija stijenku crijeva i isisava tekućinu iz stanica bez veće štete za nosioca. Nakon oplodnje trihina dospijeva u limfotok i potom izlegne 200 do 1 500 živih mladih. Mladi dospiju kroz krvotok u mišiće koji su najaktivniji (dijafragma, jezik, prsni mišići i dr.). Desetak dana nakon infekcije prodiru u mišićno vlakno, nasele se u njemu, brzo rastu i savijaju se. Domadar se brani od nametnika stvaranjem čahure od vezivnog tkiva. Začahurena trihina u čovjeku živi do 30 godina. Glavni domadari trihine su svinje i štakori, a ne čovjek. Bolest se zove trihinoza, a znakovi su proljev, natekline na licu, groznica, glavobolja i povišena temperatura.

Bijela glista, Enterobius vermicularis, živi u srednjem dijelu debelog crijeva čovjeka, uglavnom djece. Zrele ženke izlaze noću izvan crijevnog otvora polagati jaja što izaziva svrbež. Zaraza se prenosi rubljem, rukama i voćem.

Tip organizacije: PROTOZOA
Koljeno: PROTOZOA
Potkoljeno: MASTIGOPHORA-bičaši
Razred: ZOOMASTIGOPHORIA

Većina nametnika parazitira u mokraćnom i spolnom sustavu, raznim organima, krvi i limfi, ali ima i crijevnih nametnika.

Trichomonas intestinalis živi u različitim dijelovima crijeva čovjeka i drugih sisavaca, gdje se hrani crijevnom florom. Posebno je česta kod djece.

Potkoljeno: SARCODINIA-sluzavci
Razred: RHIZOPODIA-korjenonošci

Srdoboljna ameba, Entamoeba histolytica, živi u debelom crijevu čovjeka gdje uzrokuje bolest grižu ili dizenteriju. Čovjek se zarazi hranom ili vodom. Iz čahure u crijevu izlaze amebe minuta oblika koje iz srednjeg crijeva putuju u debelo crijevo. U stadiju minuta oblika nije opasna jer se hrani crijevnom bakterijom Escherichia coli. Kada iz nekog razloga dođe do poremećaja u radu crijeva, minuta oblik prelazi u opasni histolitika oblik koji je opasan jer izjeda sluznicu crijeva i hrani se eritrocitima.

LITERATURA:

LINKOVI

 

Sanja Žutinić
Student 4. godine, smjer: profesor biologije
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije