bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

322. Molim vas da mi kažete nešto o razmnožavanju virnjaka i razlog zašto traže druge jedinke da razmjenjuju spermu iako su dvospolci?
        Split

 

Virnjaci su najvećim dijelom dvospolci. Razmnožavaju se spolno i nespolno.

Nespolno razmnožavanje

Neki virnjaci razmnožavaju se poprečnim dijeljenjem. Ponekad uslijedi nekoliko poprečnih dioba bez da se jedinke kćeri odvoje pa nastane lanac i do 16 mladih jedinki.

Spolno razmnožavanje

Dvije spolno zrele jedinke kopuliraju tako da se uz pomoć sluzavog sekreta spoje stražnjim dijelom na kojem se nalaze spolni otvori. Preko penisa, koji tijekom kopulacije ulazi u kopulatorne cijevi, razmjenjuju se spermiji. Dakle, iz sjemenog mjehurića jednog partnera u kopulaciji spermiji kroz penis ulaze u kopulaturnu cijev i dalje u kopulatornu vrećicu drugog partnera. Nakon toga spermiji migriraju u sjemeno spremište. Razmjenom spermija završava proces kopulacije. Nakon odvajanja jedinki zrela jaja oplođuju sa spermijima druge jedinke. U jajnožumanjčanoj cijevi jaja se opskrbljuju hranjivim tvarima iz žumanjčanih žlijezda. Kod nekih virnjaka oplođena se jaja prije odlaganja čuvaju u uterusu.

Virnjaci traže druge jedinke kako bi došlo do izmjene genetičkog materijala (rekombinacija gena). To je važno stoga što tako nastaju nove jedinke sa većom varijabilnosti što im omogućava bolju prilagodbu na nepovoljne uvjete, a ujedno je u suglasju s Darwinovom teorijom: SAMO NAJJAČI OPSTAJU!

LITERATURA

 

Ljubica Puškar
Student 4. godine, smjer: profesor biologije i kemije
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije