bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

324. Možete mi reći nešto više o kolutićavcima i što je ljestvičast živčani sistem?

 

Koljeno Annelida (kolutićavci) obuhvaća oko 9000 vrsta koje su obuhvaćene u tri razreda: Polychaeta (mnogočetinaši), Myzostomida i Cllitelata (pojasnici).

Žive u moru i slatkim vodama, a neki i u vlažnim supstratima na kopnu. Vrstama su najbrojniji mnogočetinaši (u Jadranskom moru dosad je nađeno 447 vrsta). Kolutićavci su prave celomatske životinje pa ih nazivamo i Coelomata.

Tijelo je iznutra i izvana jasno kolutićavo. Na mekanom tijelu se razlikuje prostomij ili akron koji se nalazi ispred metastomija s ustima. Iza metastomija slijede kolutići trupa. Svoju lokomociju temelje na antagonističkom djelovanju prstenastih i uzdužnih mišića u kožno mišićnom sloju. Kao oslonac mišićima služi hidroskelet.

Kolutićavci imaju jednostavan ljestvičav raspored živčanog sustava pa se u svakom tjelesnom kolutiću nalazi par stopljenih ganglija koji su međusobno poprečno povezani komisurama, a uzdužno ganglije u susjednim kolutićima povezuju konektive.. Organi za disanje nisu posebno razvijeni, najvećim dijelom dišu kroz kožu, neki škrgama ili viticama. Parapodiji su opskrbljeni gustim kapilarnim spletom preko kojih se izmjenjuju metabolički plinovi. Imaju dobro razvijeni zatvoreni sustav za optjecanje. Osnovu sustava čine leđna, trbušna i subneuralna žile koje se pružaju duž tijela (međusobno su povezane prstenastim žilama u svakom kolutiću).

Probavilo se pruža cijelom dužinom tijela. Usna šupljina i ždrijelo su često preobraženi u rilo sa zubićima. Iza kratkog jednjaka slijedi želudac, crijevo i stražnje crijevo, a probava je ekstracelularna.

Funkciju ekskrecije imaju parni protonefridiji ili metanefridiji u svakom kolutiću po jedan par.

U kolutićavaca mnogočetinaši su odvojena spola, a pojasnici u koje ubrajamu i dobro poznatu gujavicu (Lumbricus terrestris) su dvospolci.

Središnji živčani sustav kolutićavaca je ljestvičast. On se sastoji od velikog glavenog ganglija (cerebralni ganglij) koji se nalazi ispred jednjaka, a okoždrijelnim prstenom povezan je s manjim podždrijelnim ganglijem. U leđnom dijelu trbušne vrpce nalaze se tri vlakna (neurohorde). U svakom kolutiću postoji par ganglija koji su uzdužno povezani konektivama, a poprečno komisurama.

LITERATURA

 

Ljubica Puškar
Student 4. godine, smjer: profesor biologije i kemije
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije