bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

342. Puno pozdrava i pohvala stranici. Mene zanima jedan pojam s kojim sam se susrela u školi prilikom obrađivanja puževa, a nigdje nisam pronašla objašnjenje što je to: gonada. I još jedno pitanje: Kako je točno i zašto došlo do torzije kod puževa? Znam da je torzija zakretanje trupa, ali bih voljela saznati nešto više o tome (također nisam pronašla adekvatno objašnjenje u udžbenicima iz biologije. Unaprijed hvala.

 

Gonada je pojam koji označava spolnu žlijezdu, ne samo kod puževa nego i u ostalih životinja. Puževi (razred Gastropoda, Koljeno Mollusca) se dijele na nekoliko podrazreda: prednjoškržnjake (podrazred Prosobranchiata) koji su odvojena spola te stražnjoškržnjake (Opisthobranchiata) i plućnjake (Pulmonata) koji su dvospolci i sadrže dvospolnu žlijezdu koja proizvodi jaja i sjeme.

Najznačajnija modifikacija puževa s obzirom na pretke mekušaca o kojoj ovise i druge specifičnosti građe jest zakretanje ili torzija utrobne vreće i plaštanog kompleksa. Utrobna vreća je samo u fosilnih Amphigastropoda u srednjoj liniji tijela simetrično zavinuta, a inače je uvijek na jednoj strani tijela i asimetrična. Posljedice torzije nisu kod svih skupina puževa iste. Utrobna šupljina može biti više ili manje spiralno smotana, tako da je tzv. plaštani kompleks pomaknut naprijed (Diotocardia), na lijevu stranu (Monotocardia) ili na desnu stranu (Opisthobranchia - stražnjoškržnjaci i Pulmonata, plućnjaci). Kada je plaštani kompleks potisnut naprijed po desnoj strani, u taj položaj dospjevaju oba nefridija, obje škrge i vezano uz to dvije pretkomore srca (stoga Diotocardia). Ide li zakretanje i dalje, plaštani kompleks dospije na lijevu stranu tako da se zadrži samo jedna škrga, jedna pretkomora, jedan nefridij i jedna gonada (Monotocardia). Takvo stanje se zadržalo kod većine prednjoškržnjaka (Prosobranchia) kod kojih je škrga ispred srca. Iz tog stanja došlo je do zakretanja plaštanog kompleksa ponovno na desnu stranu kao što je to slučaj kod stražnjoškržnjaka (škrge su iza srca i postoji samo jedna pretkomora). U plućnjaka su škrge reducirane i nadomještene su spletom krvnih žila u plaštanoj šupljini. Prema današnjem mišljenju, torzija je korisna za ličinku i za odraslu životinju. Zbog torzije plaštani kompleks organa (škrge - ktenidiji, osjetilo - osfradiji, srce, hipobranhijalna žlijezda, spolni i ekskrecijski otvori) dolazi iz prvobitnog posteriornog (stražnjeg) u anteriorni (prednji) položaj što je za životinju višestruko korisno. Torzija, osim što je evolucijska hipoteza, javlja se i u embrionalnom razvoju današnjih puževa.

LINKOVI:

LITERATURA:

 

Dr.sc. Andreja Lucić
asistent na Zoologijskom zavodu
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije