344. Što su modrozelene alge?

Modrozelene alge ili Cyanobacteria su prokariotski, fotosintestski, autotrofni organizmi što znači da procesom fotosinteze proizvode kisik i organsku tvar. Nalazimo ih gotovo u svim ekosustavima na Zemlji, a najbrojnije su zastupljene u slatkim vodama i morima. Također ih možemo naći u uvjetima koji su krajnje nepovoljni za ostale fotoautotrofne organizme. Uzrok njihove široke rasprostranjenosti je činjenica da osim fotoautotrofnog načina prehrane, kao dopunski izvor energije za svoj rast i razvoj, koriste i organske supstance iz okoline. Cyanobacteria opisano je preko 2000 vrsta, svrstano u 150 rodova. To su jednostanični ili kolonijalni i nitasti organizmi koji ponekad stvaraju oku vidljive strukture ali za njihovu determinaciju potreban nam je mikroskop. Veličine jednostaničnih cijanobakterija su između 0,6 i 30 µm i kod nitastih od 0.4 do 45 µm. Njihova se starost procijenjuje na oko 3 milijarde godina. Paleontološki dokazi o njihovom postojanju u pretkambrijskom razdoblju su takozvani stromatoliti u kojima su pronađeni fosili Cyanobacteria. Prve prave stromatolite poznajemo iz dolomita starih 2,6 milijarde godina.

LINKOVI:

Marija Gligora, prof. biologije