355. Htjela bih znati koja je najmanja i najveća žaba i nešto o njoj (koliko je velika…) i još bih htjela znati rekorde u skakanju žaba.

Najveća žaba na Svijetu, s tijelom veličine poput tanjura, je ŽABA GOLIAT (Conraua goliath). Najveći ikad ulovljeni primjerak težio je više od 3,5 kg (kao velika kućna mačka). Može narasti do 30 cm (nemoj zaboraviti da su joj noge još bar toliko duge kada ih ispruži). Divovske žabe žive na rijekama tropske zapadne Afrike te na području Kameruna gdje je poznato 6-7 lokaliteta. Nekada su ove žabe bile prilično česte, ali danas su suočene sa izumiranjem zbog izgradnje brana, kao i zbog toga što su ih ljudi hvatali i prodavali kao neobične kućne ljubimce.

Vrsta Conraua goliath

Najmanja žaba na Svijetu je ZLATNA ŽABA (Psyllophryne didactyla) iz Brazila. Velika je svega 9,8 mm. Jarke je boje čime upozorava grabežljivce da je se klone s obzirom da kožu prekriva otrovna sluz. Neki narodi iz prašume tim su otrovom prekrivali otrove strelica koje bi upotrebljavali za lov na male životinje. Jedna žaba može proizvesti dovoljno otrova za premazivanje 50-ak strelica. Ova vrste žaba je posljednji put viđena 1990. godine. Nakon toga su nestale i smatraju se izumrlima iako je razlog njihova izumiranja nepoznat.

Vrsta Psyllophryne didactyla

SKOK, ALI S PADOBRANOM

U jednom skoku, malajska žaba letačica - Rhacophorus nigropalmatus, može prevaliti razdaljine veće od 12 metara. To radi jedreći kroz drveće zahvaljujući razvijenoj kožici među prstima. Kada padne noć, ove žabe počinju skakati s drveta na drvo šireći prste. Membrane među njima pretvaraju se u malene padobrane. Na ovaj način, ne samo da usporavaju pad, već i djelomično kontroliraju smjer i dužinu leta.

Vrsta Rhacophorus nigropalmatus

Svjetski rekord u skakanju postigla je žaba koja je skočila 6.55 metara! O rekordima u životinjskom svijetu možeš pročitati na adresi: http://www.extremescience.com/creatport.htm.

LINKOVI:

LITERATURA: