bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

368. Zašto mužjaci sisavaca (uključujući i čovjeka) imaju bradavice na grudima?
Zašto neke zmije imaju zakržljale ostatke sićušnih nogu?
Zašto pojedine vrste kukaca neletača imaju krila koja nikad ne otvaraju? (prema Darwinu)

 

Ne zna se točno zašto mužjaci sisavaca imaju bradavice. Postoji više teorija koje pokušavaju dati odgovor na to pitanje.

Mužjaci štakora, miševa i konja su jedini mužjaci sisavaca koji nemaju bradavice. Smatra se da bradavice nisu obilježje spola već čitave skupine sisavaca.

Ljudi imaju 22 para autosoma i 1 par spolnih kromosoma koji određuju spol embrija.

Razvoj bradavica određuju autosomi dok spolni kromosomi određuju samo da li će one biti funkcionalne ili ne. U prilog tome govori činjenica da se bradavice pojavljuju u prvih 3-4 tjedana razvitka embrija kada još nije došlo do diferencijacije spola. U tim prvim tjednima razvoja embrija embrio ima nediferencirane gonade koje mogu postati ili testisi ili ovariji. Ukoliko je prisutan Y spolni kromosom, koji nosi SRY gen za determinaciju muškog spola, doći će do pretvorbe nediferencirane gonade u testise.

Testisi počinju lučiti hormon testosteron koji potiče razvoj spolnih organa. Ukoliko kromosom Y nije prisutan razvit će se ženka.

Znači, svaki embrio je na početku razvoja isti, s tendencijom da se razvije u ženku, a spol se određuje nakon 6-7 tjedana djelovanjem određenih hormona, ovisno o tome da li je prisutan Y kromosom, ili nije. Do puberteta, osim u spolnim organima, između dječaka i djevojčica ne postoje značajnije razlike. U pubertetu hormon estrogen kod djevojčica potiče razvoj mliječnih žlijezda i povećanje grudi. U dječaka hormon androgen to sprečava. Kada bi se poremetila hormonska ravnoteža i mužjaci bi mogli proizvoditi mlijeko budući da i oni imaju mliječne žlijezde samo su kod njih slabo razvijane. Stimuliramo li mužjake estrogenom doći će do laktacije. Ponekad muško novorođenče ima dovoljno majčinog estrogena pa proizvodi mlijeko- fenomen vještičjeg mlijeka. Čim se razina hormona vrati u normalu novorođenče prestaje lučiti mlijeko.

Neki udavi i pitoni imaju ostatke kostiju stražnjih udova (zdjelice) te ostatke stražnjih udova u obliku malih pandži ili trnova (Slika 1).

Slika 1. Ostaci kostiju stražnjih udova

Te osobine se smatraju primitivnima i upućuju na razvoj zmija od gmazova. Udovi su tako ostatak evolucijske prilagodbe. Nedostatak udova u zmija smatra se naprednom osobinom koja omogućuje zmijama ulaženje u male otvore te glatko, gotovo nečujno, kretanje. Ipak te zakržljale noge nisu posve nefunkcionalne. Kod nekih vrsta pomažu pri kopulaciji kao kukice.

Slika 2. Ostaci stražnjih udova u obliku kukica pomažu pri kopulaciji

Kukci neletači (npr. Apterocyclus honolulensis) imaju krila koja ne otvaraju jer ih ni ne mogu otvoriti budući na su im elitre srasle.

Darwin takve organe koji nisu funkcionalni naziva rudimentarnim ili zakržljalim organima. To su organi koji su kod predaka neke vrste ili skupine bili funkcionalni no tijekom evolucije su izgubili funkciju ili im je funkcija mala. Smatraju se dokazima evlucije koji su se zadržali u nasljeđu i na putu su da nestanu.

Kod pitona su zakržljale noge pokazatelj razvitka zmija od gmazova. Razvijena krila u kukaca neletača upućuju na to da su njihovi preci mogli letjeti.

Ipak većina znanstvenika se slaže da bradavice kod mužjaka sisavaca ne znače da su mužjaci sisavaca mogli nekada davno dojiti (nije došlo do gubitka funkcije) već da su rezultat zajedničkog plana ranog razvoja embrija.

LITERATURA:

LINKOVI:

 

Željka Fištrek
apsolvent, smjer: ekologija
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije