bio-logo.gif - 18,90 K Odgovori na postavljena pitanja - Biologija

 

374. Što je IMVC?

 

Najvažniji testovi u biokemijskoj seriji za determinaciju koliformnih bakterija su indol, metil crveno, Voges-Proskauer i citrat. Ovi se testovi skraćeno nazivaju IMViC-reakcije ili IMViC-formule. Na osnovu ovih reakcija brzo se može diferencirati E. coli (siguran indikator fekalne kontaminacije) od ostalih najučestalijih koliformnih bakterija u uzorku vode. Kao što je prikazano u tablici 1, Enterobacter aerogenes i Klebsiella pneumoniae imaju istu IMViC-formulu, no ove se vrste lako mogu razlikovati na osnovu određivanja pokretljivosti u dubokom polukrutom agaru. Vrste roda Enterobacter biti će pokretne, dok će Klebsiella vrste biti nepokretne.

Tablica 1. IMViC-reakcije nekih tipičnih sojeva koliformnih bakterija.
 
Vrsta I M V C Pokretljivost
Escherichia coli + + - - pokretna
Citrobacter freundii - + - + pokretna
Enterobacter aerogenes - - + + pokretna
Klebsiella pneumoniae - - + + nepokretna

Nadalje ćemo pojasniti izvedbu svakog pojedinog testa.

Dokazivanje indola

Za dokazivanje indola koristi se tekuća podloga bogata triptofanom (triptofan bujon):

Sastav triptofan-bujona:
Pepton 10.0 g
NaCl 5.0 g
Destilirana voda 1000.0 mL
pH=7.0±0.1

Ukoliko bakterija posjeduje enzim triptofanazu može razgrađivati aminokiselinu triptofan do indola. Ukoliko je u epruveti stvoren indol nakon perioda inkubacije (35°C / 48 h), dodatkom Kovaczevog ili Erlichovog reagensa, indol će reagirati s aldehidnom skupinom p-dimetilaminobenzaldehida sadržanog u reagensu, pri čemu će tvoriti kompleks crvene boje.

Sastav Kovacz-evog reagensa:
p-dimetilaminobenzaldehid 10.0 g
butanol 150.0 mL
koncentrirana HCl 50.0 mL

 

Sastav Erlich-ovog reagensa:
p-dimetilaminobenzaldehid 2.0 g
apsolutni etanol 190.0 mL
koncentrirana HCl 40.0 mL

Indol je topiv u organskim otapalima i butanol (amilni alkohol) sadržan u Kovacz-evom reagensu može ekstrahirati indol iz vodenog medija, te će isplivati na površinu tekućeg medija u obliku prstena. Koncentrirani ekstrahirani indol će u prstenu reagirati s reaktivnom komponentom p-dimetilaminobenzaldehidom, te će prsten biti obojen crveno. Ukoliko indol u epruveti nije stvoren, prsten će biti boje Kovacz-evog reagensa, tj. žuti. Erlich-ov reagens je osjetljiviji od Kovacz-evog, no prije korištenja potrebno je u epruvetu dodati par kapi nekog organskog otapala (npr. kloroform) koje će ekstrahirati indol iz vodenog medija.

Metilno crvenilo i Voges Proskauer test

Za izvođenje ovih testova koristi se metil crveno / Voges-Proskauer bujon sastava:

Pepton 7.0 g
Glukoza 5.0 g
K2HPO4 5.0 g
Destilirana voda 1000.0 mL
pH=6.9±0.1

Bakterije mogu fermentirati glukozu mješovito-kiselim ili butilenglikolnim putem. U mješovito-kiselom putu fermentacije stvaraju se jake kiseline (jantarna, mliječna, mravlja, octena kiselina) koje su dovoljne da nadvladaju puferski sustav podloge pri produženoj inkubaciji (35°C / 48-72 h) i održavaju pH-vrijednost ispod 4,4. Metil crveno je kod pH 6,9 žute boje, a kod 4,4 i niže crvene boje. Stoga kad se u epruvetu nakon perioda inkubacije ukapa metil crveno, crvena boja u epruveti ukazati će da je metil crveno test pozitivan (npr. vrste roda Citrobacter, Escherichia), a žuta boja (npr. vrste roda Enterobacter, Klebsiella) da je test negativan. Pojava narančaste boje ukazuje da su u epruveti stvorene slabije kiseline, što nije dokaz pozitivnog testa.

U butilenglikolnom putu stvara se acetilmetilkarbinol (acetoin), a stvorena količina kiselina nije dovoljna za sniženje pH podloge na 4,4 (dokaz pozitivnog metil crveno testa). Stoga je najveći broj bakterija koje su u Voges-Proskauer testu pozitivne (Enterobacter, Klebsiella), negativne u metil ž crveno testu. Voges-Proskauer test provodi se u istoj epruveti kao i metil crveno test. Nakon perioda inkubacije (35°C / 48 h), 1 mL ili polovica volumena prenese se u novu sterilnu epruvetu. U epruvetu se doda Barrit-ov reagens (0,6 mL otopine α-naftola i potom 0,2 mL otopine KOH). Epruveta se protrese i ostavi izložena atmosferskom kisiku kroz 15 min. Acetoin u epruveti biti će preveden u diacetil u prisutnosti atmosferskog kisika i KOH, a katalitičkim djelovanjem α-naftola i kreatina diacetil će biti preveden u crveno obojeni kompleks. Ukoliko se sadržaj epruvete oboji crveno nakon 15 min od dodatka reagensa, Voges-Proskauer test je pozitivan.

Korištenje citrata na Simmons-ovom citratnom agaru

Ovaj se test koristi u svrhu ispitivanja mogućnosti pojedine bakterije da koristi Na-citrat kao jedini izvor ugljika. Na-citrat je sol limunske kiseline, jednostavan organski spoj koji je jedan od osnovnih metabolita u Krebsovom ciklusu (ciklusu trikarbonskih kiselina). Neke bakterije mogu dobivati energiju iskorištavanjem citrata kao jedinog izvora ugljika, za razliku od ostalih fermentacija organskih molekula. Određivanje iskorištavanja citrata važno je u identifikaciji mnogih predstavnika porodice Enterobacteriaceae. Podloge koje se koriste za test ne smiju sadržavati proteine i ugljikohidrate kao izvore ugljika. Najčešće upotrebljavana podloga za ispitivanje korištenja citrata je Simmons-ov citratni agar.

Sastav Simmons-ovog citratnog agara:
MgSO4 0.2 g
NH4PO4 1.0 g
K2HPO4 1.0 g
Na-citrat 2.0 g
NaCl 5.0 g
Agar 15.0 g
Bromtimol plavo 0.08 g
Destilirana voda 1000.0 mL
pH=6.8±0.1

U podlozi se nalazi Na-citrat kao jedini izvor ugljika i amonij-fosfat kao jedini izvor dušika. Bakterije iskorištavanjem citrata stvaraju natrijevu lužinu, a paralelnim korištenjem dušika iz amonij-fosfata amonijevu lužinu. Stvorene lužine podižu pH vrijednost medija iznad 7,6, te bromtimol plavo prelazi iz zelene boje (pH 6,9) u modru. Ukoliko je nakon perioda inkubacije (35°C / 48 h) epruveta Simmonsov-og citratnog agara plave boje i vidi se porast kolonija na kosini agara test je pozitivan.

 

Dr. sc. Jasna Hrenović
viši asistent na Botaničkom zavodu
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

 


Povratak na početnu stranicu biologije