ODREĐIVANJE BROJA PUČI I OBLIKA STANICA DONJE POKOŽICE LISTA SOBNIH BILJAKA

Miroslava Krleže 16
42 000 Varaždin
tel./fax. 042 / 260 – 343

Naslovnica | Uvod | Obrazloženje teme | Materijali i metode | Rezultati | Rasprava | Sažetak | Literatura

MATERIJALI I METODE

Za navedeno istraživanje koristila sam:

1. školski svjetlosni mikroskop BRESSER Biolam/LS (63 x – 1350 x), uvijek kod istog povećanje slike (135 x),
  2. pribor za izrađivanje privremenih mikroskopskih preparata:
    • predmetno staklo s ucrtanim kvadratnim milimetrom (vlastita izrada)
    • pokrovna stakla
    • skalpel
    • voda, kapaljka, čaša, filter papir
    • iglica, pinceta, krpica
  3. sobne biljke:
    • Setcreasea purpurea
    • Callisia elegans
    • Sansevieria trifasciata (osnovni oblik)
    • Pelargonium zonale

Izrada privremenog mikroskopskog preparata:

S donje strane lista biljke skalpelom sam izrezala kvadratić donje pokožice i stavila ga u kap vode na predmetnom staklu, pokrila sam pokrovnim staklom i promatrala mikroskopom. Unutar četverokuta koji je veličine 1mm2 prebrojila sam puči. Za svaku vrstu biljke napravila sam deset mjerenja i izračunala prosječnu vrijednost broja puči po 1 mm2. Također sam izradila crtež stanica donje pokožice za svaku biljnu vrstu, te odredila njihov oblik i usporedila veličinu.