ODREĐIVANJE BROJA PUČI I OBLIKA STANICA DONJE POKOŽICE LISTA SOBNIH BILJAKA

Miroslava Krleže 16
42 000 Varaždin
tel./fax. 042 / 260 – 343

Naslovnica | Uvod | Obrazloženje teme | Materijali i metode | Rezultati | Rasprava | Sažetak | Literatura

OBRAZLOŽENJE TEME

Transpiracija je izlučivanje vode iz biljke u atmosferu u obliku vodene pare. Do isparavanja vode, tj. prijelaza iz tekućeg u plinovito stanje dolazi na svim površinama koje graniče prema zraku ako nije zasićen vodenom parom. Glavni organi za transpiraciju su listovi. Gubici vode putem transpiracije često su vrlo značajni zbog velike površine listova biljaka. U mnogih je biljaka količina izlučene vode u jednom danu jednaka ukupnoj težini biljke ili je čak i veća.

Najznačajniji je gubitak vode kroz puči jer čak 90% isparene vode izlazi kroz njih. Otvorene puči u prosjeku zauzimaju 1% ukupne površine lista. Kako se najveći dio vode ispari kroz puči, vrlo je značajan broj puči na 1 mm2 površine lista. Najviše puči se nalazi u pokožici listova i to na donjoj pokožici.

U ovom radu želim odrediti broj puči po kvadratnom milimetru na donjoj pokožici listova sobnih biljaka koje imamo u školi; usporediti dobivene podatke i zaključiti koja biljka najviše gubi vode te je treba najviše zalijevati. Također želim utvrditi postoji li razlika u obliku i veličini stanica donje pokožice kod istih biljaka. U tu svrhu želim izraditi crteže mikroskopskih preparata.